UEFA’nın Merih kararı tam bir skandal

ANKARA Milliyet – TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş: Millî futbolcumuz Merih Demiral için UEFA Disiplin Kurulu tarafından verilen kararı kınıyorum. Bu ceza, çifte standartlı, ön yargılı bir anlayışın neticesidir. Maksadını aşan bu karar, EURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na gölge düşürdüğü gibi sporun barış ve dostluk iklimini de zedelemektedir. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Kararın özgürlükçü ve hakkaniyetli bir yaklaşımla ve savunma dosyası ciddiyetle incelenerek düzeltilmesini bekliyoruz. 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel: UEFA’nın milli futbolcumuz Merih Demiral’a 2 maç ceza vermesi, hakkaniyetle bağdaşmayan siyasi bir karardır. Milli Takımımız bu tutuma en güzel yanıtı müsabakada verecektir. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Skandal bir karardır. Aynı zamanda ırkçı ve faşizan eğilimlerin UEFA’ya nüfuz etmesi utanç duyulacak bir ilkelliktir. Bozkurt simgesi Türklüğün varoluşsal onuru, geçmişle geleceği buluşturan ortak değeridir. Dünya futboluna kara bir leke sürülmüş, 2024 Avrupa Şampiyonası’na gölge düşmüştür. UEFA laçka kararından vazgeçmezse Hollanda’nın sahada tek başına bırakılması ve A Milli Futbol Takımımızın Türkiye’ye dönüşü milli haysiyetimize en uygun seçenek olacaktır. 

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak: UEFA’nın, hukukî hiçbir dayanağı olmayan, bütünüyle siyasi olduğuna inandığımız haksız ve yanlı kararını kınıyoruz. 

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Hatalı bir karardır. UEFA’nın bu kararı, futbolun üzerine siyasi baskı gölgesi düşürmüştür. 

Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç: Bu cezanın, ne sporla ne de sporun ahlak ve evrenselliği ile bir bağı yoktur. Tamamen siyasi bir yaklaşımın yansıması olan bu kararla, milli sevincimize gölge düşürmek istenmektedir. 

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu: Bozkurt bir ideolojinin değil, Türklüğün sembolüdür. Milli futbolcumuz Merih Demiral’a verilen ceza, Türklüğe yöneltilmiş düşmanlığın bir tezahürüdür. 

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici: Diğer ülke futbolcularının, gayriinsani ve gayriahlaki davranışları bile benzer bir cezaya konu olmazken, Türk milletinin simgesi olan bozkurt işaretine ceza verilmesi, Türk düşmanlığının açık bir göstergesidir. 

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ: Bu ceza kaldırılmaz ise milli futbol takımımız Hollanda maçına milli formaya işlenecek bozkurt amblemi ile çıkmalı. 

‘Esefle karşılıyoruz’ 

Dışişleri Bakanlığı: UEFA tarafından A Milli Futbol Takımı oyuncumuz Merih Demiral’a iki maç müsabakalardan men cezası verilmesini esefle karşılıyoruz. Yurt içinde ve yurt dışındaki tüm vatandaşlarımızda derin bir hayal kırıklığı yaratan bu karar, bazı Avrupa ülkelerinde yabancılara karşı ön yargılı davranma eğiliminin giderek arttığı yönündeki değerlendirmeleri güçlendirmiştir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x