AKP’de 2. ıstakoz vakası

AKP İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı’nın Monaco’da yediği ıstakozun tartışması bitmeden AKP’den ikinci bir ıstakoz vakası geldi. Son seçimde CHP’nin kazandığı Ankara Mamak Belediye Meclis üyesi AKP’li Salih Kahraman, tatil için gittiği Antalya’da kaldığı lüks otelde ıstakoz yedi ve yemek masasının fotoğrafını sosyal medyadan “Balık” notuyla paylaştı. Kahraman 13 Nisan’daki doğum gününü de Antalya’da kutladı. Vatandaş ekonomik kriz içinde yaşam savaşı verirken AKP’lilerin bu skandal görüntüleri tepkilere yol açtı. Kahraman da sosyal medyada sert eleştirildi.

“SİZE YAZIKLAR OLSUN” TEPKİSİ

Şebnem Bursalı’nın Monaco’daki ıstakozlu pozu için AKP’liler de tepki göstermişti. AKP MKYK Üyesi Mücahit Birinci, “Milletimiz geçim sıkıntısındayken, millet çareler ararken, devletimiz dişini tırnağına takmış ekonomiyi düzeltmeye çalışırken, siz gidip Monaco’da ıstakoz yiyemezsiniz, hadi yediniz bunu paylaşamazsınız! O ki paylaştınız, o zaman bu partiden istifa edeceksiniz” demişti. Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt da “Adaletiniz batsın, yazıklar olsun” ifadelerini kullanmıştı.

Diyanet’ten önce ‘haram’ sonra ‘helal’ fetvası

Istakoz AKP tabanında “Helal olup olmadığı” tartışmalarına da neden oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı 2021 yılında “Yengeç, ıstakoz, karides, kalamar, midye, kurbağa vs. gibi deniz ürünleri yenir mi?” sorusuna “Istakoz, karides gibi deniz hayvanları helal değil” demişti. Ancak Diyanet bu fetvaya tepkiler gelince, 2023’te aynı deniz ürünleri için “Helaldir” açıklaması yapmıştı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x