Endonezya’ya vuran sel ve heyelanlarda en az 26 kişi hayatını kaybetti

Endonezya’nın Sumatra adasında meydana gelen sel ve toprak kaymalarında en az 26 kişi hayatını kaybetti.

SULAR ÇEKİLDİKÇE ACI GERÇEKLER ORTAYA ÇIKIYOR

Yapılan açıklamada yetkililer 11 kişinin daha kayıp olduğunu bildirdi ve hayatını kaybedenlerin sayısının artabileceği uyarısında bulundu. Sağanak muson yağmurlarının yol açtığı sel ve toprak kaymalarının ardından sular çekilirken kurtarma ekipleri daha fazla cansız bedene ulaştı.

DOKUZ ŞEHİR SULAR ALTINDA

Sel Batı Sumatra eyaletinde dokuz ilçe ve şehri sular altında bıraktı. Cuma günü geç saatlerde büyük bir çamur kayması, bir nehrin kıyılarını aşmasına ve Pesisir Selatan bölgesindeki dağ köylerini parçalamasına neden oldu.

ZORLU KURTARMA ÇALIŞMALARI

Ulusal Afet Yönetim Ajansı yaptığı açıklamada, yardım çalışmalarının elektrik kesintileri, hasarlı köprüler ve yoğun çamur ve enkaz nedeniyle kapanan yollarla sekteye uğradığını belirtti.

HALA ARANANLAR VAR

kurtarma ekipleri çoğunlukla Pesisir Selatan ve komşu Padang Pariaman bölgesindeki en kötü durumdaki köylerde olmak üzere daha fazla ceset çıkardığını ve ölü sayısının 26’ya yükseldiğini söyledi.

Heyelanlarda en az 14 evin gömüldüğü bilgisi verildi. En az iki köylünün yaralandığı ve kurtarma ekiplerinin de hala 11 kişiyi aradıklarını söylendi. Batı Sumatra eyaletinde 37.000’den fazla ev ve bina sular altında kaldı. En az üç ev sele kapıldı ve 666 ev de hasar gördü.

KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Batı Sumatra’nın afet azaltma ajansından bir yetkili olan Fajar Sukma, kurtarma çalışmalarının da olumsuz hava koşulları nedeniyle sekteye uğradığını söyledi.
“Bugün hala yağmur yağıyor ve kurtarma ekipleri kurtarma operasyonunu yağmurun ortasında yürütüyor” dedi. Sözlerine “Biz raporu güncellerken kayıp sayısının artmaya devam etme ihtimali var” ekledi.

Ajans, sellerin ayrıca 26 köprü, 45 cami ve 25 okula zarar verdiğini; 13 yol ve iki sulama sistemi ünitesini tahrip ettiğini ve 113 hektarlık (279 dönüm) pirinç tarlası ile 300 metrekarelik (3,230 fit kare) ekili alanın sular altında kaldığını belirtti.
 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x