Elektrikli otomobil almayı düşünenlere büyük şok; Tesla bile inanamadı

Bu, Tesla‘nın 2023’ün 4. çeyreğinde teslim ettiği 484.507 araçtan %20 daha düşük ve bir önceki yıla göre %8 düşüş anlamına geliyor. Bloomberg, bunun Tesla’nın 2020’den bu yana ilk yıllık satış düşüşü olduğuna dikkat çekti. Rakamlar tahminlerin oldukça gerisinde kaldı; analistler ortalama olarak Tesla’nın 449.080 EV teslim etmesini bekliyordu.

TechCrunch’ın belirttiği gibi bazı hafifletici faktörler var. Tesla, kundaklama saldırısı nedeniyle Almanya’daki fabrikasını neredeyse bir hafta kapatmak zorunda kaldı. Ayrıca Husilerin Kızıldeniz’deki uluslararası gemiciliğe yönelik saldırılarından kaynaklanan nakliye kesintileri nedeniyle Berlin bölgesindeki tesisteki üretimin büyük kısmı iki hafta süreyle askıya alındı. Tesla ayrıca teslimatlardaki düşüşün bir başka nedeni olarak revize edilen Model 3’ün erken üretim artışına da dikkat çekti.

Elektrikli otomobil almayı düşünenlere büyük şok; Tesla bile inanamadı

Tesla, 2024 yılının ilk üç ayında 412.376 Model 3 ve Y aracı, 20.995 diğer modeli ise toplam 433.371 adet ürettiğini söylüyor. Teslimatların 369.783’ü Model 3 ve Model Y’lerden oluştu. Şirket, ürettiği ve teslim ettiği Cybertruck’ların sayısını detaylandırmadı.

Çoğu zaman olduğu gibi Tesla, çeyreğin sonunda satışları artırmak için birkaç taktik denedi; örneğin bir kez daha Tam Otomatik Sürüş’ün (ismine rağmen otonom bir sürüş sistemi olmayan) ücretsiz deneme sürümünü sunmak. Şirket ayrıca, kararsız kalan potansiyel alıcılara 1 Nisan’daki fiyat artışından önce elektrikli araçlarından birini almaları gerektiğini de ima etti. Tabii ki, pazartesi günü şirket her Model Y donanımının fiyatını 1.000 dolar artırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x