221 Yılda Bir Gerçekleşen Böcek İstilası Tedirgin Etti!

Bölgeyi saran periyodik ağustos böceği istilası, entomologlar için büyük bir araştırma fırsatı sunuyor.

İstila “Yer altında 13 yıl yaşayan 19. grup” ile “yer altında 17 sene yaşayan 13. gruba” ait iki ağustos böceği türü aynı anda yüzeye çıktı. Böylece milyonlarca “periyodik ağustos böceği” bölgeyi istila etti.

En son 1803 yılında meydana gelen bu doğa olayı, 221 yıl sonra yani 2245’te tekrarlanacak.

YAŞAM SÜRESİ 4-6 HAFTA ARASI

İstilacı böcekler, ait oldukları türe göre 13 veya 17 yıl boyunca yer altında ağaç köklerinin öz suyunu emerek yaşıyor.

Toprak ısısının 17 ila 18 dereceyi bulmasıyla ağustos böcekleri, baharda çiftleşmek üzere sürüler halinde yüzeye çıkıyor.

Dünya üzerindeki yaşam süreleri 4 ila 6 hafta olan “periyodik ağustos böcekleri”, yumurtalarını ağaçların üzerine bıraktıktan sonra ölüyor.

MİLYARLARCA BÖCEKTEN 100 DESİBELE KADAR SES

Yumurtalardan çıkan larvalar toprağa düşüyor ve onlar için yine ait oldukları gruba göre 13 ila 17 yıllık süre boyunca yer altında yaşam başlıyor.

“Periyodik ağustos böcekleri”, insanlara her ne kadar zarar vermeseler de bazı kaynaklara göre 90 veya 100 desibele kadar ses çıkarabiliyor. Milyarlarca böceğin bu şekilde ses çıkarması, bölge sakinlerinin yaşam kalitesini etkileyebiliyor.

UZMANLARIN UYARILARI

Uzmanlar, özellikle sesten dolayı yaşanacak sıkıntılara karşı bölge sakinlerini uyarıyor. Yaşanan bu doğa olayı, entomologlar için büyük bir önem taşırken, halk için oldukça rahatsız edici bir hal alabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x